Nawigacja
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 13
Najnowszy użytkownik: SQ9DHF
Powitanie
Witaj na stronie klubu krótkofalowców SP9KOZ mieszczącego się przy OSP w Kozach k.Bielska-Białej.

Ogłoszenia o spotkaniach klubowych w panelu Shoutbox.

Informacja o zrealizowanym projekcie "Radiokomunikacja naszą pasją" na stronie www.radio.kozy.pl/projekt/

Zapraszamy na przentację filmu z wyprawy do Indii
Zapraszamy miłośników podróży na prezentację filmu dokumentującego tegoroczną wyprawę Członków Krakowskiej Grupy Ekspedycji Radiowych SP9PGE oraz Beskidzkiego Radio Klubu SP9KAT do Indii.

Spotkanie odbędzie się 29.11.19 o godzinie 18.00 w Pałacu Czeczów w Kozach.

Spotkanie techniczne staelita Es'Hail2 Kozy 2019
W dniu 28 czerwca 2019 odbyło się spotkanie techniczne "Aspekty techniczne łączności w pasmach 10,4 i 2,4 GHz przez nowego satelitę Es˙Hail2" w Kozach w Pałacu Czeczów. Organizatorem był klub SP9KOZ.
Na spotkaniu zostały zaprezentowane możliwości pracy przez satelitę Es'Hail2 - QO-100 w prezentacjach przedstawionych przez Piotr SP9LVZ, Darka SP9DLM, Wieśka SP9GNP i Tomka SP9NLT. Przedstawiono niezbędny sprzęt do łączności przez satelitę wg. projektów "bułgarskiego" (transverter na 2,4 GHz), "portugalskiego" (up-konwerter 2,4 GHz) oraz własne wykonania, w tym przeróbki telewizyjnych konwerterów odbiorczych na pasmo 10,4 Ghz. Po zabudowie anten na pasma 10,4 GH zi 2,4 Ghz przeprowadziliśmy nasłuch stacji amatorskich z satelity oraz zrealizowaliśmy test słyszalności przez satelitę z konwertera "bułgarskiego".
Prezentacja ze spotkania jest to pobrania z linku:
Pobierz prezentację
Aktywacja SN100KOZ w dniu 11 listopada 2018
W dniu 10 listopada 2018 pracowała stacja okolicznościowa SN100KOZ z Pałacu Czeczów w Kozach.
W godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie grupy BASR


OZ/SP9JKB na wyspie Fano 2018
Marek SP9JKB przebywał w okresie 11-15 czerwca 2018 na Duńskiej wyspie Fano UE125 w miejscowości Nortby. Celem wyprawy było jak co roku "Święto latawców", gdyż w tym okresie na wyspie panują bardzo dobre warunki wietrzne.
Marek pracował na pasmach, głownie na 20m z podwieszanej anteny pod latawiec. Relacja filmowa z wyjazdu

SN100KOZ 2018
Radioklub SP9KOZ uzyskał okolicznościowe pozwolenie dodatkowe SN100KOZ z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości RP.
Aktualnie, aktywności znaku okolicznościowego planowane są w weekendy. Okres wzmożonej aktywności zapowiadany jest na październik-listopad 2018, w szczególności 10-11 listopada 2018.

Drugie spotkanie techniczne BASR 2018
Drugie spotkanie techniczne BASR odbędzie się w dniu 21 czerwca 2018 (nowy termin) w siedzibie klubu SP9KAT w Bielsku Białej od godz. 17.00. Tematyka spotkania będzie związana z pozycjonowaniem stacji amatorskich w ramach APRS oraz stacje pogodowe i przekazywanie danych telemetrycznych ze stacji pogodowych, w tym przez system APRS. Zajęcia poprowadzi Mateusz SP8EBC. Zostanie zaprezentowany sprzęt APRS, w tym radiotelefony UHF i VHF z systemem APRS. Serdecznie zapraszamy członków BASR, członków i sympatyków klubu SP9KAT.

Spotkanie techniczne BASR 2018 w SP9KOZ
W dniu 13 kwietnia 2018 w siedzibie klubie SP9KOZ w Kozach odbyło się pierwsze w 2018 roku spotkanie techniczne Beskidzkiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej. Oprócz grupy członków BASR: SP9GNP, SQ9OJS, SP9MIR, SP9JKB, SP9WZO, SP9XZA, SQ9IWS, SQ9OUK, SP9JTZ, SP9NLT, SQ9NKW, SP9ONC, SQ9JXT, SP9ETE i SP9LVZ w spotkaniu uczestniczyli także zaproszeni koledzy i sympatycy BASR: SQ9ONK, SQ9KR, SP9LWG, SQ9BDB, SP9GS, SP9BXU i SP9KLM.
Zasadniczą część programu dotyczącą łączności cyfrowej Fusion poprowadził Piotr SP9LVZ. Zostały omówione podstawowe aspekty techniki cyfrowe C4FM, czym Fusion różni się od DMR, a przede wszystkim została praktycznie zademonstrowana praca w systemie cyfrowym z radiotelefonu FTM100D przez przemiennik SR9FSR który pracuje w sieci Wires-x. System Fusion odbiega koncepcją pracy w sieci od DMR, wymaga więc więcej od operatora. Wszelkie zestawienia połączeń z węzłami sieci należy wykonać z poziomu radiotelefonu. Nie jest to dokładnie opisane w instrukcji obsługi radia, zostało to zademonstrowane podczas spotkania.
Najwięcej emocji wzbudziły dwa pytania: co lepsze system cyfrowy DMR czy Fusion oraz czy łączność cyfrowa (z wykorzystaniem internetu) jest jeszcze krótkofalarstwem? Może sami poszukamy odpowiedzi na te pytania? Może granice krótkofalarstwa są tam gdzie jeszcze posługujemy się znakami wywoławczymi ??

Zbyszek SP9XZA wgrywał rozszerzone oprogramowanie w radiotelefonach RT-3. Dla zainteresowanych w dziale technicznym zamieszczamy opisy aktualizacji oprogramowania opracowane przez Bronka SP9WZO.
http://forum.radiowo.vdl.pl/showthread.p...d=61#pid61

Tomek SP9NLT zaprezentował liniowy konwerter na pasmo 1,2 GHz. Tak więc mamy rzucone nowe wyzwanie - łączność w paśmie 23cm.

Tomek SQ9JXT tradycyjnie już przedstawił kolejną propozycję akcesoriów do zasilania radiotelefonów przenośnych - zestaw akumulatorów wraz z "koszyczkiem" do podłączenia.

W najbliższym czasie przygotowany zostanie materiał poglądowy pracy w systemie Fusion w sieci Wires-x.

Spotkanie techniczne BASR 2018
Zapraszamy na pierwsze spotkanie techniczne BASR 2018, które odbędzie się w terminie 13 kwietnia (piątek) o godz. 17.00 w klubie SP9KOZ w Kozach (budynek warsztatowy za remizą strażacką – wejście od tyłu od strony boiska). Adres: OSP w Kozach 43-340, ul. Bielska 15.

Tematem głównym spotkania będzie system łączności cyfrowej Fusion (Yaesu). W związku z tym, iż mamy w ramach BASR czynne dwa przemienniki w systemie Fusion (SR9ZAR i SR9FSR), w tym jeden w sieci Wires-x (SR9FSR) omówimy następujące zagadnienia:
1. Techniczna strona emisji cyfrowej Fusion C4FM – tryby pracy. Porównanie do emisji i sieci DMR.
2. Praca direct, przez przemienniki lokalne i przemienniki w sieci Wires-x.
3. Łączenie się z siecią Wires-x, zestawianie połączeń z serwerami.
4. Połączenie sieciowe SR9FSR (Wola) C4FM z siecią DMR BASR.
5. Zarządzenie zdalne przemiennikiem.
6. Obsługa radiotelefonu FTM-100D.
Drugi temat to montaż układów do pomiarów radiowych w mini kąciku konstruktorskim: montaż kalibratora s-metra i wzorca mocy w.cz.Układy będą montowane na bazie gotowych płytek.

W trakcie zajęć będzie również nieco z tematu DMR: Na spotkaniu będzie możliwość wgrania aktualizacji softu do Retevisa RT-3 – tematem zajmie się Zbyszek SP9XZA. Zaprezentujemy także radiotelefon DMR dwupasmowy 2m/70cm Radioddity GD-77.

Prezentacja filmu SP9KAT DXTEAM
Zapraszamy sympatyków klubów SP9KOZ i SP9KAT oraz miłośników podróży na prezentację filmu dokumentującego tegoroczną wyprawę SP9KAT DX TEAM do Mołdawii. Obszerny materiał związany z pracą stacji pod znakiem ER0PL jak i wypoczynkiem połączonym ze zwiedzaniem regionu został przedstawiony w ciekawym dokumencie.

Spotkanie odbędzie się 13.10.17 o godzinie 18.00 w Pałacu Czeczów w Kozach.

SP9KOZ w Beskidzkiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej
W dniu 17 listopada odbyło się najważniejsze wydarzenie w projekcie – Seminarium podsumowujące, a jednocześnie zawiązujące „Beskidzką Amatorską Sieć Ratunkową”. W trakcie seminarium, które odbyło się w salach Pałacu Czeczów na terenie Gminy Kozy zostały podpisane „Porozumienia w sprawie współpracy przy podejmowaniu działań wspomagających przekazywanie informacji w sytuacjach klęsk żywiołowych, sytuacjach kryzysowych i innych podobnych zdarzeniach zagrażających bezpieczeństwu powszechnemu”.

Porozumienia zostały zawarte pomiędzy 16 jednostkami samorządowymi, a jednostkami reprezentującymi środowisko krótkofalowców.
Jednostki samorządowe, które podpisały porozumienia:

Powiat Bielski
Powiat Cieszyński
Powiat Żywiecki
Powiat Pszczyński
Gmina – Miasto Czechowice-Dziedzice
Gmina – Miasto Pszczyna
Gmina Kozy
Gmina Porąbka
Gmina Chybie
Gmina Dębowiec
Gmina Hażlach
Gmina Goleszów
Gmina Zebrzydowice
Gmina Brenna
Gmina Bestwina
Gmina Miedźna

Środowisko krótkofalowców reprezentowały następujące organizacje:
Centrum Integracji i Rozwoju Regionalnego w Woli, Powiat Pszczyński (Klub SP9KMQ/SP0BASR),
Galicyjskie Stowarzyszenie Salutare z Żywca (Klub SP9PSB/SP0ASRS), Ochotnicza Straż Pożarna w Kozach (Klub SP9KOZ), Beskidzki Klub Krótkofalowców przy PZK (Klub SP9KAT).


Seminarium przybyli, zaszczycając swoją obecnością Wiceprezes Polskiego Związku Krótkofalowców Tadeusz Pamięta SP9HQJ oraz Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach Andrzej Szczeponek.

Goście docenili pona półtora roczne zaangażowanie środowiska krótkofalowców z południowej części Województwa Śląskiego w zakresie przygotowania do realizacji zadań w ramach zastępczej radiowej łączności kryzysowej na rzecz jednostek samorządowych. Ze względu na trudny teren do radiowej łączności w pasmach UHF krótkofalowcy, którzy brali udział w projekcie skupili się głównie na zabudowie nowych przemienników w rejonie Beskidów oraz ćwiczenie procedur współpracy z jednostkami samorządowymi w sytuacjach kryzysowych. Efektem jest sformalizowanie współpracy – podpisanie Porozumień. Członkowie Sieci przedstawili bogaty program działania na rok 2017 już po zakończeniu projektu.

Beskidzka Amatorska Sieć Ratunkowa
Klub SP9KOZ zaprasza na Seminarium Beskidzka Amatorska Sieć Ratunkowa które odbędzie się w czwartek 17. listopada od godz. 14.00 w Pałacu Czeczów w Kozach (43-340 Kozy ul. Krakowska). Na seminarium odbędzie się podpisanie porozumień współpracy środowiska krótkofalowców z 16 jednostkami samorządowymi powiatów cieszyńskiego, żywieckiego, bielskiego i pszczyńskiego. W wyniku podpisania porozumień utworzymy Beskidzką Amatorską Sieć Ratunkową. Zaprezentujemy nasze ponad roczne przygotowania oraz omówimy powstająca nową sieć przemienników UHF w Beskidach. Wstęp wolny.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

26-10-2015 18:17
U?miechWitam i pozdrawiam Dziekuje za wspaniała akmosfere na Kamiennej

09-09-2015 14:04
Witam i pozdrawiam kolegów i kolerzanki Z przymru?eniem oka

23-08-2015 09:44
Dziś zawody o Lampe Łukasiewicza: http://otpzk05.pl/
index.php?option=c
om_content&view=art
icle&id=179&Itemid=1
11

08-07-2015 10:09
Dziś o godz. 17.30 w TVP3 na żywo krótkofalowcy SP9KAT i SP9KOZ U?miech Oglądaj obowiązkowo Fajne

24-06-2015 17:22
Ogólnopolskie Zawody Krótkofalarskie Zawody Poznańskie (Poznański Czerwiec 1956) - 27.06.2015 godz. 5:45 w Klubie - kto chętny pisać. PJ